vsro
vsro vsro
vsro vsro
vsro vsro
vsro vsro
vsro vsro
vsro

Reklam Alanları Hakkında Bilgilendirme !

Bu Alanlarda Bulunan Reklamlar Ücretlidir. Eğer Tarafımızda Bir Sunucu Hizmetiniz Varsa Eğer Daima Ücretsiz Olarak Kullanabilirsiniz. Detaylı Destek İçin Bizlere Ulaşınız.

İran Kedisi Bakımı ve Özellikleri (1 Viewer)

  • Konuyu başlatan Retniw
  • Başlangıç tarihi
R

Retniw

Guest
Offline
İran Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Fars kedisi olarak da adlandırılan İran kedileri, çok eski bir ırka sahiptir. İran kedilerinde, hemen hemen tüm kedi ırklarının özellikleri bulunmaktadır. İran kedileri, sevimli olmalarının yanında çok fazla kedi türünün atası olarak da tanınır. Ev halkına bağlı olması ve sevimliliği, iran kedisinin çok fazla tercih edilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, gelişmiş zekası sayesinde öğretileni çabuk kavraması da, en çok beslenen kedilerin başında yer almasını sağlıyor. iran kedileri güzellikleri ile de çok ünlüdürler ve birçok güzellik yarışmasında liderliği bırakmamaktadırlar. İran kedileri özellikle sahiplerinin duygularını çok iyi tahlil ederler ve sevildiklerini anladıklarında, fazlası ile karşılık verirler. Sahiplerine alıştıklarında, hiç rahatsız olmadan sahiplerinin kucağında, müsaade edildiği süre boyunca oturmaktan sıkılmazlar.

İran Kedilerinin Tarihçesi Nedir?

Fars kökenli olan iran kedilerinin geçmişi, 1600'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Birçok araştırmacı bu kedinin kökeninin çok daha öncelere dayandığını kabul etse de, yazılı kaynaklar 17’nci yüzyıla aittir. Kedinin zekasını ve güzelliğini keşfeden gezginler, 1600'lü yılların ilk çeyreğinde iran kedisini Avrupa'ya getirmişlerdir. İlk olarak Fransa'ya getirildiği kabul edilen iran kedileri, daha sonra hızla çoğalarak tüm dünya ülkelerinde yayılmıştır.

İran Kedisinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Çok fazla çeşidi olan iran kedilerinin, fiziksel özellikleri de türlerine göre değişiklik gösterir. İran kedilerinin en yaygın fiziksel özellikleri ise şunlardır;
• Kısa ve kalın bacakları vardır, orta boy olarak kabul edilirler.
• Ortalama olarak, 12 ile 17 yıl arasında yaşarlar.
• Yetişkin erkek iran kedisinin ağırlığı 4 kg ile 6 kg arasında, dişilerinin ağırlığı ise 3,2 kg ile 4,5 kg arasında değişmektedir.
• Dişi iran kedilerinin boyları ortalama 24 cm ile 35 cm arasında, erkeklerinin boyları ise 24 cm ile 38 cm arasındadır.
• Kalkık ve basık bir burun yapısına sahiptirler. Bu burun yapıları, iran kedileri için önemli sağlık sorunlarının da nedeni olmaktadır.
• Oldukça iri ve yuvarlak gözleri bulunur. Birçok farklı göz renklerine rastlansa da, genellikle yeşil, mavi, maviye çalan yeşil ve bakır renkli gözlülere rastlanılır.
• Uzun ve sık tüyleri olan iran kedilerinin, ayak ve kulak kısımları daha çok tüylüdür.
• İran kedilerinin içinde birden fazla renge sahip olanlar olsa da, en yaygın olarak beyaz, siyah, krem, mavi ve sarı renkliler görülmektedir.

İran Kedisinin Kişisel Özellikleri Nelerdir?

İran kedilerinin en bilinen kişisel özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;
• Çok sakin bir yapıya sahiptirler. Diğer kediler gibi evin içerisinde koşuşturmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle de günlük yaşantılarının büyük bir kısmını, genellikle bir koltuk veya halının üzerinde dinlenerek veya uyuyarak geçirirler.
• Uyumlu olmaları nedeni ile aile ortamı için en uygun kedilerin başında gelirler.
• Özellikle çocuklar ve hatta köpeklerle bile çok iyi geçinirler.
• Sessiz ortamlardan hoşlandıklarından, gürültülü ortamlardan uzak dururlar.
• Zekaları ile tüm kedileri geride bırakırlar. Çok sakin olduklarından zekaları bazen zor anlaşılır.
• Sakin ve huzurlu yapıları nedeni ile yatmayı çok sevdiklerinden, uzun süre evde yalnız kalmaya çok müsaittirler.

İran Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çok zeki olmalarına rağmen, hareket etmeyi pek sevmediklerinden iran kedilerinin eğitimi biraz daha zor olmaktadır. Bu nedenle sabırlı olunmalı ve istenilen hareketleri yapmaları için sevecekleri objeler ve ödüller bulunmalıdır. iyi bir şekilde eğitim aldıklarında, iran kedileri öğrendiklerini kolaylıkla unutmazlar.

İran Kedilerinde En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir?

İran kedileri, güzelliklerinin yanı sıra, narin yapılarından dolayı yakalandıkları hastalık sayılarının fazlalığı ile de ünlüdürler. En sık karşılaşılan rahatsızlıkları şunlardır;

• Tüylerinin çok uzun olmasından dolayı, iran kedileri kendilerini temizlemek için çok fazla miktarda tüy yutmaktadır. Mideleri ile bağırsaklarında biriken bu tüyler, önemli sağlık problemlerine neden olan trikobezoar hastalığını oluşturabilir.
• Genetik nedenlerden dolayı, iran kedilerinin çoğunluğunda böbrek kistleri görülmektedir.
• Basık burun yapıları, birçok solunum sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle de her türlü hava şartlarına karşı aşırı derecede hassastırlar.
• Solunum problemlerinin sıklığı ve hareketsizlikten kaynaklanan aşırı kilo almaları nedeniyle, iran kedilerinin çoğunda önemli kalp rahatsızlıkları görülür.
• Değişik göz rahatsızlıklarına yatkın olan iran kedilerinden, özellikle mavi gözlü olanlar aşırı gözyaşı sorunu çekerler.

İran Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İran kedileri özellikle sık ve uzun tüyleri yüzünden, bakımları çok zor olan kediler arasında üst sıralardadır. Bu nedenle de, tüyleri uygun fırça ve taraklarla sık sık taranmalıdır. Ayrıca kedi kuaförleri tarafından, tüylerinin uygun şekilde kısaltılması da faydalı olmaktadır. Tüylerinin dökülmemesi için, vitamin ve mineral bakımından zengin olan mamalarla beslenilmelidir. İran kedilerini özellikle kalp rahatsızlıklarından önlemek için, aşırı kilo almaları engellenmelidir. Bu kediler diğer kedilerden daha çok veteriner kontrolüne ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple, mutlaka rutin sağlık kontrolleri eksiksiz yaptırılmalıdır.

İran Kedilerinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

İran kedilerinin bağırsak ve sindirim sistemleri, diğer kedilere nazaran çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle seçilecek mamanın cinsi ve günlük tüketim miktarları, mutlaka veteriner tavsiyesi üzerine olmalıdır.